تشریفات مجالس ختم

تشریفات مجالس ختم

مرگ به صورت ناگهانی اتفاق می افتاد در این شرایط که خانواده شخص متوفی ضمن اینکه در شوک این اتفاق هستند باید در تدارک تشریفات مجالس ختم  در کمترین زمان باشند. برگزاری این مراسم برحسب رسومات خاص خود می باشد.

تشریفات پیام لشکری با داشتن تیمی کاملا آراسته با یونیفرم مشکی و داشتن کادری حرفه ای و متخصص در خصوص گل آرایی و تزئینات حلوا و خرما و دیگر لوازم پذیرایی می باشند که می تواند در برگزاری یک مجلس باشکوه و آبرومندانه به شما عزیزان کمک کند.

دکور میز مجلس ختم

خدمات مجالس ترحیم

در برگزاری تشریفات مجالس ختم به دلیل اینکه افراد روحیه خود را از دست داده اند یکسری از کار ها و تدارک را فراموش می کنند و اگر مراسم به آن صورتی که می خواهید برگزار نشود تاسف آن همواره باقی می ماند. ما در این مقاله به صورت کلی درباره برگزاری مجلس ترحیم و خدماتی که تشریفات پیام لشکری دارد را به شما عزیزان ارائه می دهیم.

داشتن افراد حرفه ای در تزیئنات یکی از اصول مهم در تشریفات مجالس می باشد. تشریفات لوکس پیام لشکری با داشتن تیم متخصص در تمامی امور می تواند به شما کمک کند تا از مدرن ترین تزئینات بهره مند شوید.

البته لازم به ذکر است که در تشریفات مجالس ختم نیز همانند دیگر مجالس تمامی تدارک بستگی به مقدار بودجه ای که میخواهید صرف مراسم خود کنید دارد.

تزئین میز مراسم ختم

اولین و مهم ترین کار در تشریفات مجالس ختم ، تزئین میز ترحیم می باشد. این میز بشتر در قسمت بانوان طراحی و تزئین می شود و فرقی ندارد که مراسم خود را در خانه و مسجد و یا تالار پذیرایی برگزار می کنید چیدن میز ترحیم مهم می باشد و به مکان خاصی تعلق ندارد.

در طراحی و دیزاین این میز گل آرایی زیبایی خاصی را به آن می دهد پس حتما به خاطر داشته باشید در تزئین میز ختم از گل استفاده کنید. در کنار گل آرایی حتما از شمع های بلند و شمع های وارمر و جا شعمی های شیک استفاده کنید.همچنین از شمع های الکترونیک هم در تزئین میز ختم استفاده کنید همینه این ها سلیقه ای هستند و شما هر طور که مایل باشید می توانید از آن ها استفاده کنید.

طراحی و چیدمان میز ختم را می توانید به خدمات تشریفات پیام لشکری بسپارید زیرا به دلیل داشتن کادری متخصص در این امر این اطمینان خاطر را به شما می دهد که بهترین تزئینات را در این خصوص به شما ارائه دهد.

چند مورد لوازم مهم در خصوص تزئین میز ختم:

  • تهیه کردن پارچه مشکی و ترمه: در تزئین میز ختم حتما باید از پارچه مشکی استفاده شود همچنین می توانید برای نمایش بهتر میز از پارچه توری مشکی هم استفاده کنید. بعد از پهن کردن پارچه و ترمه دیگر لوازم را روی میز بچینید.
  • تهیه کردن شمع و جاشمعی شیک: استفاده از شمع های بزرگ و وارمر سلیقه ای می باشد به کار بردن هر دوی آن قشنگی خاص خود را دارد همچنین شمع به رنگ مشکی برای این مراسم مناسب است. در صورتی که به دلایل خاصی نتوانستید از شمع استفاده کنید می توانید از شمع های الکترونیکی که بعضی از آن ها باطری دار هستند استفاده کنید.
  • استفاده از گل و سبد گل:شما می توانید از اندازه های مختلفی از گل ها استفاده کنید پر کار برد ترین گل ها در مراسم ختم ل های مریم ، گلایل و آنتریوم اشاره نمود.
  • قرار دادن عکس مرحوم: چاپ کردن عکس مرحوم روی شاستی و یا قاب کردن آن برای میز ختم. شما می توانید عکس را گل آرایی کنید. گل آرایی عکس مرحوم بسیار مهم می باشد.
  • استفاده از حلوا و خرما: ظروفی که در آن حلوا و خرما را تزئین می کنید حتما توجه داشته باشید از ظروف شیک و مدرن استفاده شده باشد.
  • میوه های چیده شده در دیس: چیدمان میوه در دیس می تواند زیبایی خاصی را به میز بدهد. استفاده از چند نوع میوه و تزئین با گل و روبان مشکی نمای قشنگی را به میز ختم می دهد.

اگر میخواهید میز ختم مجلس ختم شما به نحوه احسن تزئین شود باید این کار توسط افراد ماهر و کاردادن صورت گیرد. همچنین شما می توانید این کار را به تشریفات مجالس ختم که دارای سابقه زیاد در برگزاری این مراسم دارند بسپارید.

گل آرایی تشریفات مجالس ختم

تاج گل ختم

گل آرایی همواره در تمامی مجالس بخش بخصوصی به خود اختصاص داده است. یکی از مهم ترین کارها در برگزاری تشریفات مجالس ختم سفارش تاج گل برای مراسم می باشد. همچنین در تالار پذیرایی که انتخاب می کنید حتما سفارش تزئینات گل آرایی برای مجلس ختم خود را بدهید.

بیشتر از گل هایی که در مراسم ترحیم استفاده می شود به رنگ سفید می باشند. به طور مثال گل های شیپوری، زنبق و میخک و… که هر کدام دارای معنی خاصی است ،مورد استفاده قرار می گیرد.رنگ سفید به دلیل هماهنگی خاصی که با مجلس ختم دارد بیشتر استفاده می شود همچنین رنگ سفید به نشانه صلح و آرامش است.

گل آرایی میز مراسم ترحیم

گل ها به دلیل اینکه آرامش خاصی را به افراد می دهد بهتر است در مراسم سوگواری بیشتر مورد استفاده قرار گیرد تا آرامش و روحیه خوبی را به مهمانان مراسم شما بدهد. شما می توانید چند شاخه از گل شیپوری را با روبان سیاه ببندید و دسته گلی درست کنید و در گلدان های روی میز مهمانان خود قرار دهید و یا در سبد هایی کوچک به صورت تاج گل مراسم ختم درست کنید.

شمع آرایی تشریفات مجالس ختم

شمع آرایی در مجلس ختم یکی دیگر از کارهای مهمی می باشد که شما باید آن را انجام دهید زیرا روشن کردن شمع در مجلس سوگواری یکی از مراسماتی است که از قدیم مرسوم بوده است.

برای اینکه شمع هایی که در مراسم سوگواری استفاده می کنید جدید و خاص باشد بهتر است از سلیقه و ایده های خود کمک بگیرید زیرا شمع های موجود در بازار ساده و معمولی هستند و جذابیت خاصی ندارند.

استفاده از شمع سفید و روبان مشکی و یا استفاده از شمع مشکی در مجلس ختم بسیار مناسب و دارای هماهنگی خاص مجلس ختم می باشد.

همچنین شما می توانید گل آرایی و شمع آرایی را باهم ترکیب کنید و یک ترکیب خاص و جالب درست کنید. از پایه های جا شمعی دار برای گل آرایی کمک بگیرید. گل آرایی به شکل باد بزنی به این صورت می باشد که گل های داوودی در وسط کار قرار می گیرد.

گل های ایستاده را در وسط و گلهای کنار را با زاویه ۴۵ درجه بکار میبریم باید طوری گل آرایی کنیم که کشیدگی کار مشخص باشد. فاصله بین گلها را با گردی و گلهای کوتاهتر و نیز برگ‌های شمشاد و بامبو پر میکنیم.

تزئینات خرما و حلوا تشریفات مجالس ختم

در مراسم سوگواری خرما و حلوا یکی از مهم ترین ملزومات این مراسم می باشد. پس بهتر است با کیفت و تزیئنات خاص خود تهیه شود.

به یاد داشته باشید که حتما خرما و حلوا را تزیین کنید برای تزیین کردن آن ها می توانید از پودر پسته و وانیل و یا پودر نارگیل و … استفاده کنید. در تزئین کردن حلوا استفاده از گل نقش بسیار مهمی دارد.

*تشریفات پیام لشکری با داشتن کادری متخصص در تزئین خرما و حلوا یاری رسان شما در این مراسم می باشد*

آداب برگزاری مراسم ختم

مراسم ختم نیز همانند دیگر مراسمات دارای آداب و رسومات خاص خود می باشد. از مهم ترین مراسمات ختم مراسمی است که بعد از سومین روز در گذشت متوفی برگزار می شود. برگزاری این مراسمات در هر منطقه فرق دارد ولی در کل یک آداب عمومی دارد.

در مراسم ختم آدابی را باید در تمامی موارد رعایت کنید از جمله آن ها را در موارد زیر اشاره می کنیم:

پس از اتمام مراسم تدفین قبل از اینکه مردم پراکنده شوند حتما مکان مجلس ختم را به اطلاع مردم برسانید و همچنین با چاپ کردن اعلامیه در محل زندگی فرد مرحوم پخش کنید.

حتما از لباس مشکی که در آداب رسوم فرهنگ ما ایرانیان در مراسم عزاداری است استفاده کنید.

از بستگان درجه یک مرحوم در جلوی در مسجد و یا تالار پذیرایی در دو طف صف می ایستند و در هنگام ورود مهمانان از آنان به دلیل شرکت در مراسمان سوگواری قدردانی می کنند.

افرادی که مسئول پذیرایی هستند حتما توجه داشته باشند استفاده از شربت یا چایی بر حسب دمای هوا باشد و خرما و حلوا از ملزومات مهم این مراسم است از مهمانان پذیرایی کنند.

در مراسم حتما بین کسانی که در مراسم هستند قران تقسیم شود تا با خواندن قران هدیه به روح مرحوم شود.برای این کار از قران جزئی استفاده شود تا برای تقسیم کردن قران به مشکل بر نخورید.

حتما توجه داشته باشید که در مراسم خود سخنرانی را بیاورید تا در مورد متوفی صحبت کند و از سجایای اخلاقی و صفات نیکوی او یاد کند. از طرف حاضران به صاحبان عزا تسلیت گفته و  از طرف صاحبان عزا به حاضران خوشآمد می گوید و از کسانی که در مراسم خاکسپاری و مجلس ختم در کنار خانواده متوفی بودند تشکر می کند.

بعد از اینکه سخنران صحبت های خود را به اتمام رساند نوبت مداحی می باشد که بعد از مداحی کردن برای متوفی طلب بخشش و مغفرت می کند.

در پایان سخنران از همه کسانی که در مسجد حضور داشتند تشکر کرده و با ذکر نام از حضور بزرگان مجلس قدردانی می کند. امروزه برخی از خانواده ها به جای مداحی یا در کنار آن، از گروه های نی و دف نوازی در مراسم ختم استفاده می کنند که سازی هایی عرفانی هستند و عموما همراه آنها اشعاری از حضرت مولانا خوانده میشود و فضایی خاص ایجاد می کنند که به سلیقه صاحبان عزا بستگی دارد.

بعد از اتمام مراسم فامیل های درجه یک خانواده مرحوم را تا خانه همراهی می کنند یا همراه مردان برای باز کردن مغازه بسته آنها راهی می شوند. برخی خانواده ها پس از مسجد از میهمانان خود با شام نیز پذیرایی می کنند که این پذیرایی در خانه و یا سالن صورت می گیرد.

 

 

 

 

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید