loading

چه چیزهایی نیاز است در سفره مراسم عقد باشد؟

سفره عقد

همه چیز درباره سفره مراسم عقد

سفره مراسم عقد سفره‌ای سنتی می‌باشد که در زمان عقد پهن کرده و عروس و داماد مقابل نشسته تا عاقد خطبه عقد راجاری سازد. ایرانیان از گذشته تا به امروز بر این باور هستند که پهن کردن سفره عقد شگون داشته و خوشبختی و سعادت را برای زوجین به همراه می‌آورد. اما اینکه چه چیزهایی را باید در سفره عقد قرار دهیم، مسئله ای است که در این مقاله که توسط تیم تشریفات و تشریفات عروسی لوکس لشکری جمع آوری شده است، خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

 

هر آنچه باید در سفره عقد قرار دهیم؛

یک جفت شمعدان؛ حتما در شمعدان‌ها باید شمع بوده و هنگام عقد روشن باشند. چرا که شمع نماد روشنایی و گرمی است و جنس شمعدان‌ها حتما باید با آینه یکی باشند‌.

مهر و جانماز: مهر وجانمازی از جنس ترمه و یا مخمل که به زیبایی سوزن دوزی شده نیز بر سر سفره عقد قرار می‌دهند.

کاسه نبات: ظرفی را که پر از نبات باشد بر سر سفره عقد می‌گذارند و این ظرف نماد آرزوی شیرین برای زوجین و شیرین کام بودن آنهاست. تشریفات لوکس عروسی لشکری توصیه می‌کند که‌ نبات ها زعفرانی تا رنگ زیبایی نیز به سفره ببخشید.

 

نقل و سکه: نقل نشان شیرین کامی و سکه برای افزایش رزق و روزی عروس و داماد است. البته امروزه برای سفره‌های عقد گیفت‌هایی تهیه می‌کنند و درون تورهای سفید نقل و سکه ریخته و با ربان تزئین می‌شود که این گیفت‌ها بین دختران مجرد توزیع میگردد‌.

تخم مرغ: تخم مرغ نماد تولد و تداوم نسل می‌باشد و برای بارور بودن عروس بر سر سفره‌های عقد تخم مرغ می‌گذارند. تعداد تخم مرغ‌ها معمولا به نیت پنج تن پنج عدد و یا به نیت چهارده معصوم‌، چهارده عدد می‌باشد.

فندق، گردو و بادام: این خوراکی‌ها به دلیل ارزش غدایی بالا و مغذی بودن بر سر سفره قرار می‌دهند و نماد برکت می‌باشد و باعث سعات و روزی عروس و داماد می‌باشد.

 

لقمه نان و پنیر و سبزی: امروزه برای سفره عقد لقمه‌های کوچک نان پنیر و سبزی تدارک دیده می‌شود که نماد برکت و سلامتی است و بسیار خوش یمن می‌باشد.

سبزی عقد: سبزی سفره عقد شامل سبزی خوردن؛ تره، ریحان، شاهی، نعنا، تربچه و پیازچه می‌باشد. این سبزی‌ها را با آراستگی خاص درون سبد قرار می‌دهند که جلوه زیبایی به سفره می‌بخشد.

گل سرخ یا رز: گل سرخ و گل رز نماد عشق در کل دنیا می‌باشد و معمولا سفره عقد را با این گل‌ها تزیین می‌کنند.

میوه: برای سفره عقد باید متناسب با تعداد مهمان‌ها میوه نیز تدارک دیده شود و میوه نماد نعمت‌های متنوع خداوند است.

 

عسل: وجود عسل بسیار ضروری است و نشانه شیرینی‌های زندگی می‌باشد و عروس و داماد بعد از عقد در دهان یکدیگر عسل می‌گذارند.

جاحلقه‌ای: برای حلقه‌های عروس و داماد نیز باید یک‌ جای مناسب و تزیین شده درنظر گرفت تا جلوه مناسبی داشته و در فیلم جشن عقد بسیار متناسب و شیک باشد.

امروزه بر سر سفره عقد اسپند نیز قرار می‌دهند تا چشم بد از زندگی عروس و داماد به دور باشد و یک نفر هنگام عقد بالاسر عروس و داماد قند می‌سابد.

 

امروزه به دلیل مشغله‌های زیاد، چیدمان سفره‌های عقد برای خانواده‌ها مقدر نیست. اما هیچ جای نگرانی  وجود ندارد، چرا که تیم طراحی سفره خانه عقد و تشریفات عقد لشکری با بهره‌‌گیری از ایده‌های نوین و جدید، زیباترین مراسم عقد را برای شما عزیزان تدارک دیده و ازدواج موفقی را برایتان آرزومند است.

اینستاگرام ما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *