loading

چه چیزهایی نیاز است در سفره عقد باشد؟

سفره عقد

همه چیز درباره سفره عقد

سفره عقد سفره‌ای سنتی می‌باشد که در زمان عقد پهن کرده و عروس و داماد مقابل نشسته تا عاقد خطبه عقد راجاری سازد. ایرانیان از گذشته تا به امروز بر این باور هستند که پهن کردن سفره عقد شگون داشته و خوشبختی و سعادت را برای زوجین به همراه می‌آورد. اما اینکه چه چیزهایی را باید در سفره عقد قرار دهیم، مسئله ای است که در این مقاله که توسط تیم تشریفات و تشریفات عروسی لوکس لشکری جمع آوری شده است، خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

 

هر آنچه باید در سفره عقد قرار دهیم؛

یک جفت شمعدان؛ حتما در شمعدان‌ها باید شمع بوده و هنگام عقد روشن باشند. چرا که شمع نماد روشنایی و گرمی است و جنس شمعدان‌ها حتما باید با آینه یکی باشند‌.

مهر و جانماز: مهر وجانمازی از جنس ترمه و یا مخمل که به زیبایی سوزن دوزی شده نیز بر سر سفره عقد قرار می‌دهند.

کاسه نبات: ظرفی را که پر از نبات باشد بر سر سفره عقد می‌گذارند و این ظرف نماد آرزوی شیرین برای زوجین و شیرین کام بودن آنهاست. تشریفات لوکس عروسی لشکری توصیه می‌کند که‌ نبات‌ها زعفرانی تا رنگ زیبایی نیز به سفره ببخشید.

 

نقل و سکه: نقل نشان شیرین کامی و سکه برای افزایش رزق و روزی عروس و داماد است. البته امروزه برای سفره‌های عقد گیفت‌هایی تهیه می‌کنند و درون تورهای سفید نقل و سکه ریخته و با ربان تزئین می‌شود که این گیفت‌ها بین دختران مجرد توزیع میگردد‌.

تخم مرغ: تخم مرغ نماد تولد و تداوم نسل می‌باشد و برای بارور بودن عروس بر سر سفره‌های عقد تخم مرغ می‌گذارند. تعداد تخم مرغ‌ها معمولا به نیت پنج تن پنج عدد و یا به نیت چهارده معصوم‌، چهارده عدد می‌باشد.

فندق، گردو و بادام: این خوراکی‌ها به دلیل ارزش غدایی بالا و مغذی بودن بر سر سفره قرار می‌دهند و نماد برکت می‌باشد و باعث سعات و روزی عروس و داماد می‌باشد.

 

لقمه نان و پنیر و سبزی: امروزه برای سفره عقد لقمه‌های کوچک نان پنیر و سبزی تدارک دیده می‌شود که نماد برکت و سلامتی است و بسیار خوش یمن می‌باشد.

سبزی عقد: سبزی سفره عقد شامل سبزی خوردن؛ تره، ریحان، شاهی، نعنا، تربچه و پیازچه می‌باشد. این سبزی‌ها را با آراستگی خاص درون سبد قرار می‌دهند که جلوه زیبایی به سفره می‌بخشد.

گل سرخ یا رز: گل سرخ و گل رز نماد عشق در کل دنیا می‌باشد و معمولا سفره عقد را با این گل‌ها تزیین می‌کنند.

میوه: برای سفره عقد باید متناسب با تعداد مهمان‌ها میوه نیز تدارک دیده شود و میوه نماد نعمت‌های متنوع خداوند است.

 

عسل: وجود عسل بسیار ضروری است و نشانه شیرینی‌های زندگی می‌باشد و عروس و داماد بعد از عقد در دهان یکدیگر عسل می‌گذارند.

جاحلقه‌ای: برای حلقه‌های عروس و داماد نیز باید یک‌ جای مناسب و تزیین شده درنظر گرفت تا جلوه مناسبی داشته و در فیلم جشن عقد بسیار متناسب و شیک باشد.

امروزه بر سر سفره عقد اسپند نیز قرار می‌دهند تا چشم بد از زندگی عروس و داماد به دور باشد و یک نفر هنگام عقد بالاسر عروس و داماد قند می‌سابد.

 

امروزه به دلیل مشغله‌های زیاد، چیدمان سفره‌های عقد برای خانواده‌ها مقدر نیست. اما هیچ جای نگرانی  وجود ندارد، چرا که تیم طراحی سفره تشریفات مجالس و تشریفات لوکس لشکری با بهره‌‌گیری از ایده‌های نوین و جدید، زیباترین سفر‌های عقد را برای شما عزیزان تدارک دیده و ازدواج موفقی را برایتان آرزومند است.

 

برای مطالعه مقاله؛ بهترین زمان تهیه جهاز عروس، اینجا کلیک کنید.

اینستاگرام ما

تشریفاتتشریفات عروسیتشریفات مجالسخدمات عروسی

تشریفات عروسیتشریفات مجالسخدمات عروسیخدمات مجالس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×

سلام وقتتون بخیر!

سوالی دارید ؟ پاسخگوی شما هستیم.

×