مهریه و یک حرف همیشگی؛ کی داده و کی گرفته!

مهریه و یک حرف همیشگی؛ کی داده و کی گرفته!

مهریه و قوانین مربوط به آن

تشریفات لوکس لشکری یکی از برگزار کنندگان مجالس عروسی به بهترین شیوه ممکن می‌باشد. تشریفات مجالس لشکری با ایده‌های نوین برای برگزاری مراسم ازدواج، عقد وع روسی متفاوت در خدمت شما عزیزان می‌باشد. تیم تشریفات مجالس لشکری به منظور توسعه وافزایش  اطلاعات شما عزیزان در زمینه مهریه مقاله‌ای را آماده کرده است. همراه ما باشید تا پاسخ تمامی سوالات خود را درباره مهریه بیابید.

ریشه و تاریخچه

مهریه یکی از مهم‌ترین رسوماتی است که از گذشته‌های دور تا به امروز مرسوم بوده و می باشد. در گذشته به آن کابین نیز می‌گفتند. مهریه در واقعه به مال با ارزشی گفته می‌شود که مرد در زمان عقد به همسر خود می‌پردازد و یا پرداخت آن بر او واجب گردیده و مکلف به پرداخت آن می‌شود.

مهریه تنها در دین اسلام رواج نداشته بلکه در دین یهودیت نیز این رسم به چشم می‌خورد. در  واقع آن در دین یهود یکی از عواملی است که مانع طلاق عجولانه می‌شود‌. به آن صداق نیز گفته می‌شود، و برای پایبندی به زندگی مشترک و ارتباط زناشویی برای حق طلاق زنان است.

مهریه و مراسم عروسی

مهریه و مراسم عروسی

صداق، کابین، مهریه

صداق مقدار معینی نداشته و میزان آن کاملا متغیر بوده و به فرهنگ و رسوم و سایر شرایط و ضوابط طرفین عروس و داماد بستگی دارد. در ایران اکثر اوقات مبنای کابین سکه طلا می‌باشد و از اعداد مختلفی مثل سال تولد یا تعداد ائمه معصوم و سایر اعداد مبارک استفاده می‌شود.

جالب است بدانید که مهریه در سایر کشور‌ها نیز مرسوم است و نرخ تقریبا مشخص دارد:

مثلا در کشور عربستان عرف آن  ۴۰۰۰ دلار می‌باشد. در جمهوری آذربایجان میانگین نرخ آن ۲۰۰۰ منات جمهوری آذربایجان تخمین زده شده است. در برخی از اقوام هندی نیز ۱۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار روپیه تعیین شده است. در کشور ترکیه نیز نرخ میانگین صداق ۳۵ هزار لیر گزارش شده است.  و در کشور عمان نزخ آن در حدود ۲ هزار ریال عمان در نظر گرفته می‌شود.

 

صداق، کابین، مهریه

صداق، کابین، مهریه

 

تشریفات و خدمات مجالس لشکری، برای تمامی زوج‌های جوان آرزوی خوشبختی داشته و دعای خیر این موسسه بدرقه مسیر پر از فراز و نشیب زوج‌های جوان ایرانی بوده و آماده برگزاری تمامی مراسمات ازدواج اعم از جشن عقد، جشن نامزدی، مجالس حنابندان و عروسی، به بهترین شیوه ممکن می‌باشد.

تیم تشریفات لوکس لشکری  مطابق سلیقه‌ی شما عزیزان بهترین‌ها را برای سرویس دهی به شما تدارک دیده و مهیا ساخته است. از اعتماد شما سپاس گذاریم.

یک دیدگاه

  1. […] مطالعه مقاله: مهریه و قوانین مربوط به آن اینجا کلیک […]

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید