loading

مردم خونگرم بوشهر و آداب و رسوم خاص برای مراسم ازدواج


( بوشهر و آداب رسوم خاص برای ازدواج )

ازدواج یکی از مهم‌ترین سنت‌هایی است که علاوه بر دین اسلام، در سایر ادیان و فرهنگ‌ها بر آن تاکید شده است و درواقع به زندگی جوانان جهت داده و سروسامان می‌بخشد.

در ایران به برگزاری مراسم عروسی وازدواج بسیار اهمیت  و بها می‌دهند و با توجه به موقعیت‌های جغرافیایی متنوع، رسم و رسوم مختلفی نیز رایج می‌باشد.

خدمات عروسی و تشریفات مجالس لشکری با درنظرگرفتن رسومات رایج تمامی قومیت‌ها، آماده برگزاری جشن‌های عروسی شما عزیزان می‌باشد و درجه یک ترین خدمات را ارائه می‌دهد.

ما دراین مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با رسومات مردم خونگرم بوشهر آشنا کنیم، همراه ما باشید.

 

 

بوشهر و آداب رسوم خاص برای ازدواج

بوشهر و آداب رسوم خاص برای ازدواج

 

 

درگذشته وقتی پسری به سن چهارده سالگی می‌رسد، باید به استقلال مالی و تکامل نیز می‌رسید به نحوی که از پس مخارج یک زندگی بربیاید. در استان بوشهر برای پسران چهارده ساله به خواستگاری می‌رفتند که امروزه سن ازدواج بسیار تغییر کرده است. انتخاب همسر نیز با معرفی والدین صورت می‌گرفت.

وقتی که جواب مثبت از خانواده عروس گرفته می‌شد، خانواده داماد با همراه داشتن حلقه انگشتری، لباس، کفش وسایر هدایا به منزل عروس برای نامزدی می‌رفتند‌. در جشن نامزدی میزان مهریه و شیربها نیز تعیین می‌شد.

در جشن عقد، عروس به زیباترین شکل ممکن آماده شده و در اتاقی جدا گانه می‌‌نشیند عاقد برای خواندن خطبه عقد  سه بار از عروس سوال می‌کند و سر آخر بار سوم عروس جواب بله می‌دهد. همه به هلهله وشادی می‌پردازند. در جشن عقد با شربت وشیرینی از مهمانان پذیرایی می‌کنند.

 

استان بوشهر و آداب رسوم ازدواج

در استان بوشهر مرسوم است که عروس تا به روز عروسی، خود را از داماد مخفی می‌کند. یک روز قبل از عروسی، داماد باید دو دست لباس ابریشم، یک دست لباس گل‌دوزی شده، شیرینی و سبدی از حنا که آراسته است به همراه نوازندگان سازهای دهل وطبل به خانه عروس بفرستد تا مراسم حنابندان را برگزار کنند. ساقدوش‌ها آن‌ها را به حمام برده و بر دست و پای ان‌ها حنا می‌گذارند و به شادی و پای‌کوبی می‌پردازند.

عروسی نیز به شادی برگزار می‌شود و بعد از شام عروسی، داماد را به حجله می‌برند و عروس را نیز سوار بر اسب، با صدای دهل به خانه داماد می‌برند. یکی از بزرگان خانواده با خواندن آیات قران دست عروس وداماد را در دست یکدیگر گذاشته و عروس و داماد، پای همدیگه رو شسته وخوش‌بو می‌کنند، و با یک نخ انگشت شست پای عروس به انگشت شست داماد بسته شود و انجام این‌عمل بسیار باید دقیق باشد در غیر این صورت بدشگون می‌باشد.داماد باید سکه‌های طلایی به داخل تشت آب بیاندازد. سپس همه مهمان‌ها به خانه خود رفته و عروس وداماد را تنها می‌گذارند. و مجلس عروسی پایان می‌پذیرد.

تشریفات مجالس و خدمات عروسی لشکری ضمن آرزوی سعادت برای تمامی زوج‌های جوان، در خدمت رسانی به شما عزیزان پیشگام بوده و مجالس درخور و شایسته‌ای را برایتان برگزار می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *