loading

مراسم نامزدی و جشن عروسی در قوم لک

قوم لک

 قوم لک و یک جشن باشکوه

برگزاری مراسم عروسی در خور و مجلل، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های ایرانی‌ها می‌باشد. دیدن جشن عروسی فرزندان یکی از لذت بخش‌ترین قسمت‌های زندگی هر پدر ومادری است و این آرزوی قلبی آن‌هاست. مردم قوم لک و مراسمات آن‌ها

باتوجه به پهناور بودن مرز و بوم کشور عزیزمان، آیین ازدواج در کلیه‌ی نقاط کشور متفاوت می‌باشد. از این رو تشریفات عروسی و خدمات مجالس لشکری با توجه به احترامی که برای اقوام ایرانی قائل می‌باشد، در تلاش است که شما خوبان را با این رسومات آشنا کرده و متناسب با سلیقه و فرهنگ شما، بهترین جشن‌های عروسی را در تالارها و باغ‌ های تشریفات لوکس لشکری برگزار کند. در این مقاله که توسط تشریفات لوکس لشکری تالیف شده است، به رسومات ویژه قوم لک خواهیم پرداخت، همراه ما باشید‌.

 

آداب و رسوم قوم لک

مردمان قوم لک بر آیین و رسومات خود بسیار پایبند می‌باشند. زمانی که پسری از علاقه نسبت به دختری با خانواده خود صحبت می‌کند، خانواده پسر بعد از تحقیق و بررسی به خانه عروس رفته و خواستگاری را مطرح می‌کنند. درصورتی که جواب آن‌ها مثبت باشد در همان شب به صحبت‌هایی درباره شیربها، مهریه و جهیزیه می‌پردازند‌. در قوم لک مرسوم است که جهیزیه را نیز داماد تهیه کند و قبل از مراسم عروسی به خانه عروس بفرستد، آن‌ها نیز سپس جهزیه را به خانه داماد منتقل می‌کنند.

در مراسم نامزدی داماد هدیه مناسبی برای پدر زن خود تهیه می‌کند که آن‌ها نیز به حکم ادب و تشکر، به اندازه ارزش هدیه از شیر بها کم ‌می‌کند‌.‌ بعد از قرائت خطبه عقد، عروس وداماد به دور عقدنامه خود می‌چرخند و به شادی میپردازند. در ادامه، مراسم ‌عقد را نیز بارقص و پای کوبی وشادی برگزار کرده و از مهمانان با شام ‌مفصلی پذیرایی می‌کنند.

 

رسوم ویژه مردم مهربان قوم لک

در قوم لک کلیه هزینه‌های مربوط به حنابندان نیز برعهده خانواده داماد می‌باشد‌. مراسم ‌حنابندان نیز شامل حمام بردن عروس و داماد و حنا گذاشتن بر دست و پای آن‌ها می‌باشد. در این مراسم به رقص‌های محلی می‌پردازند و بسیار مجلل می‌باشد و شبی خاطر انگیز از مراسم لک‌هاست.

زنان در مراسم عروسی از لباس‌های محلی که کراس نام دارد به تن می‌کنند و با رنگ‌های متنوع و زیبایی که دارند، شور وهیجان مجالس بیشتر می‌شود.

چند روز بعد از شب عروسی، مادر عروس به همراه اقوام به خانه دخترش رفته و غذایی نیز تهیه کرده و با خود می‌برد. داماد نیز از آن‌ها استقبال کرده و به تمام خانم‌های فامیل هدیه می‌دهد. آن‌ها عروس را نیز همراه خود به خانه پدری اش می‌برند و چندین روز بعد، داماد برای مراسم عروس برونی به خانه عروس می‌رود. عروس نیز هدیه ای از پدر خود دریافت کرده و سپس به خانه خود باز می‌گردند.

 

تشریفات عروسی تشریفات مجالس لشکری، ضمن آرزوی خوشبختی و سعادت برای تمامی زوج‌های جوان آماده خدمات رسانی به شما خوبان می‌باشد.

 

برای خواندن مقاله؛ ازدواج و سنت های زیبای قوم بلوچ، اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *