loading

مراسم نامزدی و جشن جذاب عروسی در لرستان

عروسی در لرستان

جشن عروسی در لرستان

برگزاری مجلل جشن عروسی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زوج‌های جوان می‌باشد. امروزه باتوجه به شرایط موجود،  افراد به تنهایی نمی‌توانند کلیه مسئولیت برگزاری مراسم عروسی و ازدواج را به عهده بگیرند و نیازمند کمک دیگران هستند. تشریفات و خدمات‌ مجالس لشکری با بهرگیری از ایده‌های نو و نوین در راستای برگزاری مراسم عروسی و نامزدی لاکچری شما عزیزان تلاش کرده و بهترین خدمات را در نظر می‌گیرد. عروسی در قومیت های مختلف به خصوص عروسی در لرستان ، از اهمیت ویژه‌تری برخوردار است.

 

از آنجایی که کشور عزیزمان پر از قومیت‌ها و شهرهای متنوع می‌باشد، رسومات مربوط به ازدواج و عروسی نیز در این مناطق مختلف، متفاوت می‌باشد. تشریفات لوکس لشکری در راستای یاد اوری سنت‌های دیرینه اقوام ایرانی تلاش کرده وبرای آشنایی شما عزیزان با این رسم‌ها مقالاتی را درنظر گرفته است. همراه ما باشید تا با آداب و رسوم مردم لرستان در باره ازدواج آشنا شویم.

 

جشن ویژه عروسی در لرستان

شروع آغاز جشن ‌‌مردمان لر، با انتخاب دختر مناسب برای پسر خانواده می‌باشد. ‌به این مراسم سرنجه می‌گویند و به مراسم ‌خواستگاری در گویش لری کیخانی گویند ‌که چندین نفر از بزرگان اقوام به خانه عروس رفته و با پادرمیانی کردن بزرگان قضیه خواستگاری را مطرح می‌کنند. در بین اقوام لر شیربها به صورت توافقی بین خانواده عروس و داماد تعیین می‌شود. سپس خانواده عروس یک لیست از جهیزیه که قرار است برای دخترشان تهیه کنند، نوشته و به خانواده داماد تحویل می‌دهند در اصطلاح لری به این رسم سیاهی می‌گویند. در پایان این مراسم باید داماد دست پدر عروس را برای تشکر و قدردانی ببوسد و سپس در روز بعد گوسفندی را برای هدیه به منظور تشکر به خانه عروس می‌برد.

جشن‌های مردمان لر پر از آواها و صوت ‌های زیباست. صدای دل انگیز کمانچه، تنبک، سرنا و دهل در مراسم ‌عقد وعروسی لرها طنین انداز بوده و از جلوه‌های زیبای مراسماتشان می‌باشد.

 

مراسم عروسی در لرستان

یکی از مراسماتی که در لرستان نیز مرسوم‌ می‌باشد، حنابندان است. در این مراسم‌ دست و پای عروس را حنا گرفته و این ‌کار را دلیل بر سعادت و خوش بختی می‌دانند و هدایای مختلفی از جمله لباس، طلا و سایر لوازم به عروس هدیه می‌دهند‌.

عروس بر نیز از دیگر رسومات مردمان لرستان می‌باشد، که عروس را با رقص و پای کوبی و صداهای ساز و آواز به سمت منزل داماد می‌برند. رقص معروف مردم این‌خته باختن نام دارد و از پیر وجوان همه با شنیدن صدای آواز عروسی به این رقص مشغول می‌شوند.

مردم‌ لرستان برای مراسم عروسی غذای معروف بز برنج را تهیه می‌کنند‌. یکی از بی‌نظیر ترین جشن‌های عروسی ایرانی‌ها متعلق به لباس مردم لرستان می‌باشد و زنان نیز با لباس محلی و رنگی شور و هیجان جشن را چندین برابر کرده و کنار عروس به رقص و شادی می‌پردازند.

 

تشریفات مجالس لشکری از شما عزیزان تقاضا دارد، اگرچه رسومات خاصی در زمینه ازدواج و عروسی دارید، حتما مدتی قبل از عروسی با تیم‌ پشتیبانی و مشاوره تشریفات لشکری درمیان بگذارید، تا متناسب با رسومات شما بهترین خدمات را درنظر بگیرند.

 

برای خواندن مقاله مراسم عروسی و ازدواج در قوم لک، اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *