loading

مراسم عروسی در کرمانشاه ؛ این مردم با صفا و خونگرم

مراسم عروسی در کرمانشاه

مراسم عروسی در کرمانشاه

مراسم عروسی یکی از متنوع‌ترین رسوم در کشور ما می‌باشد و با قاطعیت می‌توان گفت که در مناطق مختلف این رسومات به شیوه خاص خود برگزار می‌شد. از آنجایی که امروزه برخی از افراد با غریبه‌ها و افرادی که در شهر‌های دیگر ساکن هستند ازدواج می‌کنند، برای همین لازم و ضروری است که از فرهنگ‌ و رسوم یکدیگر آگاهی داشته باشند‌. تشریفات عروسی و خدمات مجالس لشکری به کلیه قومیت‌ها و نژاد‌های ایرانی ارزش نهاده و رسومات‌ آن‌ها را در مقالاتی برای شما عزیزان بیان می‌کند تا نسبت به این رسومات آگاه باشید‌. همراه ما باشید تا در این مقاله به مراسم عروسی در کرمانشاه و همچنین مراسم عقد بپردازیم.

مراسم ویژه عروسی در کرمانشاه

کرمانشاه یکی از شهرهای بزرگ کشورمان می‌باشد که خود به چندین دسته تقسیم‌ می‌شود. جالب است که بدانید مراسم ازدواج حتی در بین قوم‌های مختلف این شهر متفاوت می‌باشد، ما در این مقاله به ‌کلیت رسوم کرمانشاهی‌های عزیز خواهیم پرداخت.

امروزه معمولا پسرها، دختر مورد علاقه خود را در عروسی و محافل و مهمانی‌ها انتخاب کرده و باخانواده خود در میان می‌گذارند. در گذشته معمولا زمانی که دختر برای آوردن آب به چشمه می‌رفت مورد پسند داماد قرار می‌گرفت.

 

مراسم خواستگاری:

زمانی که پسری، دختر مناسب سلیقه خود را پیدا کرد، با مادر خود این موضوع را در میان می‌گذارد. مادر به همراه چند تن از زنان بزرگ فامیل به خانه دختر رفته و خواستگاری را مطرح می‌کند، اگر خانواده دختر بهانه تراشی نکند، یعنی مایل به این وصلت بوده و جواب آن‌ها مثبت است.

مردم کرمانشاه معتقدند که روزهای فرد خوش یمن می‌باشند، برای همین مردان بزرگ فامیل در یک روز فرد برای خواستگاری به خانه دختر رفته و در همان جلسه اول میزان شیربها و مهریه را تعیین می‌کنند.

 

نامزدی:

مادامی که عروس در مرحله نامزدی می‌باشد، مخارج او به عهده خانواده داماد است‌ و روز جشن نامزدی در مراسم خواستگاری مشخص می‌شود. در روز نامزدی پدر داماد مایحتاج لازم از جمله برنج، روغن، نان، گوسفند و سایر لوازم را برای تهیه ناهار به خانه عروس می‌فرستد و سپس خودشان نیز به خانه عروس می‌روند. در جشن نامزدی مردها در اتاقی جداگانه و خانم‌ها در اتاق دیگری می‌نشینند و مادر داماد انگشتر طلایی به دست عروس خود انداخته و سایر زن‌ها به شادی و هلهله می‌پردازند. خانواده‌ها در مراسم نامزدی درباره تاریخ عروسی و سایر شرایط و ضوابط صحبت می‌کنند.

 

رو بازکردن:

داماد چند روز بعد از جشن نامزدی به خانه عروس می‌رود و عروس با چای یا شربتی از همسر خود پذیرایی می‌کند. داماد برای رسم رو باز کردن هدیه‌ای که معمولا سکه یا طلاست داخل لیوان یا استکان قرار می‌دهد.

مراسم خرید لباس:

مردم کرمانشاه حتی برای خرید نیز روز فردی را تعیین می‌کنند و خانواده داماد به همراه پدر و یا برادر عروس به بازار رفته و تمام لوازم ضروری عروسی را تهیه می‌کنند. هم چنین لباس داماد نیز از طرف خانواده عروس خریداری می‌شود. زمانی که خانواده داماد مشعول خرید هستند اقوام نزدیک عروس جهاز او را به خانه داماد می‌برند.

 

حنابندان و عروسی‌

مردم کرمانشاه طبق آیین و سنت‌های خود جشن حنابندان را در روز‌های زوج برگزار می‌کنند و زنی نسبتا سن دار از اقوام داماد به عنوان پاخسو، سوار بر اسب سفید نر راهی خانه عروس می‌شود و تمام هدایا و لباس‌هایی که برای عروس تهیه کرده اند همراه خود می‌برد. پاخسو عروس را به حمام برده و بعد از آرایش صورتش را با پارچه سفید می‌پوشاند تا سفید بخت شود‌. زنان دیگر به رقص و پای کوبی مشغول می‌شوند. در مسیر حمام به خانه اقوام عروس از پنجره و بالا پشت‌بام خود بر سر عروس نقل و گلاب و گل می‌ریزند.

داماد نیز به همراه مردان فامیل به حمام می‌رود. سپس عده‌ای از اقوام مرد داماد به دنبال عروس می‌روند. پدر و برادر عروس او را سوار بر اسبی کرده و به یکی از اقوام خود می‌سپارند تا او را همراهی کند. زمانی که عروس به خانه داماد نزدیک می‌شود داماد به‌ همراه خانواده خود به استقبال عروس می‌ایند و مرلسم رقص و شادی و پای کوبی را آغاز می کنند. در کرمانشاه مراسم عروسی تا سه روز به طول می‌انجامد و با نهار و شام از مهمانان پذیرایی کرده و  هم چنین هدایایی به عروس و داماد تقدیم می‌کنند و هزینه گروه‌های ساز و دهل چی نیز به عهده مهمان‌هاست.

در انتهای عروسی، پاخسو عروس را به حجله داماد می‌برد و همه مهمان‌ها کم کم خارج می‌شوند‌. در کرمانشاه رسم می‌باشد که به کمر عروس نانی می‌بندند و داماد کمر عروس را بازکرده و نان را می‌خورد. چندین روز بعد از مراسم‌ عروسی پدر عروس دختر و داماد خود را پاگشا کرده و به خانه خود دعوت می‌کند. امیدوارم از خواندن این مقاله که توسط تیم تشریفات عقد و خانه عقد لشکری تالیف شده بود، لذت برده باشید.

اینستاگرام ما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *