loading

مراسم عروسی در همدان ؛ یک شب به یادماندنی

عروسی در همدان

مراسم عروسی در همدان

خدمات عروسی و تشریفات عروسی لشکری با ارائه بهترین خدمات در برگزاری مجالس عروسی در خدمت شما عزیزان بوده و با ‌خیالی آسوده شما را به مراسم عروسی عزیزانتان دعوت می‌نماید. در ازدواج گاهی خانواده دختر و پسر از دو شهر مختلف می‌باشند و آداب و رسوم متفاوتی دارند. لازم دانستیم که طی مقالاتی شما عزیزان را با‌ آداب و رسوم کلیه شهر‌های ایرانی آشنا سازیم تا آگاهی دقیقی از رسومات سایر استان‌های کشورمان داشته باشید. همراه ما باشید که امروز به مراسم عروسی در همدان خواهیم پرداخت.

 

قدم به قدم در مراسم عروسی در همدان

در همدان مراسم ازدواج بسیار سبک و کم هزینه برگزار می‌شود و زوج‌های جوان از بابت مخارج آن هیچ جای نگرانی ندارند.

در استان همدان نیز خواستگاری مانند سایر استان‌ها ابتدا توسط مادر پسر به خانواده دختر عنوان‌ می‌شد و بعد از گرفتن جواب مثبت، مجلس بله برونی برگزار شده و درباره مهریه، شیربها و سایر شرایط و ضوابط طرفین به توافق می‌رسند.

در استان همدان مراسمی تحت عنوان رخت بران نیز اجرا می‌شود که لباس‌های زیبا و گلدوزی شده برای عروس هدیه می‌برند. این لباس‌ها شامل هفت دست لباس زیبا و ارزشمند بود و داماد باید هفت نوع پارچه برای عروس خانم هدیه بگیرد.

در مراسم رخت بران معمولا زنان اقوام نزدیک شرکت داشته و با نواختن دف به شادی و پایکوبی می‌پردازند. آن‌ها خیاطی را باخود همراه می‌بردند تا اندازه عروس را گرفته و پارچه‌ها را برش بدهد.‌ در استان همدان مرسوم است که خیاط ابتدا بادامی را با قیچی بریده و بقیه زنان به هلهله و شادی می‌پردارند. در این مجلس خیاط فقط پارچه چادری را برش می‌دهد و سایر پارچه‌ها را همراه خود می‌برد تا آماده کند.

روز قبل از عقد، زنان در خانه عروس جمع شده و به شادی پرداخته و از خانه داماد برای خانه عروس کله قند، لباس عروس، چای و شیرینی فرستاده می‌شود و آرایشگر شروع به آرایش عروس می‌کند.

در مراسم عروسی در همدان رسم‌ بوده که در مراسم عقد عروس و داماد هفت تخم مرغ را باهم بخورند و حتما باید یک قوری شامل شیر وعسل کنار سفره عقد باشد که همزمان با تخم مرغ‌ها بنوشند.

 

مراسم عروسی در همدان

در زمان عروسی نیز برای اقوام ‌دعوت نامه نوشته می‌شد. روز قبل از عروسی مانند سایر استان‌ها در همدان نیز جشن حنابندان برگزار می‌شود و سپس جهیزیه عروس را به خانه‌اش می‌برند. لباس عروسی داماد را که خانواده عروس تدارک دیده‌اند در جیب‌هایش نقل و غنچه گل می‌گذارند و به منزل داماد می‌فرستند‌.

خانواده دختر هنگام بدرقه او را از زیر قرآن رد کرده و قباله ازدواج را زیر پای عروس می‌گذاشتند تا سه بار از روی آن رد شود و عروس همراه برادر و یا دایی وعمو راهی خانه داماد می‌شد. وقتی عروس وارد خانه داماد می‌شد، داماد دستمالی پر از سکه بر سر عروس می‌ریخت، سپس پدر داماد دست عروس و داماد را در دست یکدیگر می‌گذاشت و برایشان آرزوی خوشبختی و شادی می‌کرد.

دوروز بعداز عروسی خانواده عروسی مهمانی برگزار می‌کنند که به داماد سلام ‌معروف است.

 

خانه عقد و تشریفات عقد لشکری برای تمام جوانان آرزوی سعادت داشته و آماده ارائه منحصر به فرد ترین خدمات برای شما عزیزان می‌باشد.

اینستاگرام ما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *