loading

مراسم عروسی در اراک ؛ یک جشن باشکوه

عروسی در اراک

مراسم عروسی در اراک

یکی از بهترین روز‌های زندگی هر انسانی که خاطره آن همیشه در ذهن آن‌ها باقی می‌ماند مربوط به جشن عروسی است. از گذشته تا به امروز برگزاری مراسم عقد خوش یمن بوده و همه اقوام در برگزاری مراسم عروسی به بهترین شکل ممکن اصرار داشته اند. تشریفات و خدمات مجالس لشکری با بیشتر از 17 سال سابقه درخشان در زمینه برگزاری مجالس عروسی، نامزدی و سایر مجالس آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می‌باشد. از آنجایی که کشور عزیزمان پر از تنوع  قوم و نژاد متنوع می‌باشد، ما تمام‌ تلاش خود را کرده ایم که شما را با فرهنگ ‌و رسوم سایر شهرها در زمینه مراسم ازدواج آشنا سازیم، تا در صورت وصلت با سایر اقوام نسبت به رسوماتشان آگاهی‌های لازم را داشته باشید. در این مقاله به آداب و رسوم مراسم عروسی در اراک خواهیم پرداخت، همراه ما باشید.

 

آداب و رسوم مراسم عروسی در اراک

در ادامه به برخی از مهم ترین آداب و رسوم مردم اراک هنگام عروسی خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

 

مراسم ‌خواستگاری

خانواده داماد دختر مناسبی را برای فرزندشان در نظر می‌گیرند و یک شخص بین دو خانواده واسطه می‌شود تا قضیه خواستگاری را عنوان کرده و برای مجلس رسمی خواستگاری از پدر دختر رخصت بگیرد. بعد از گرفتن اجازه، زنان بزرگ‌ فامیل به خواستگاری رفته و دختر را از نزدیک دیده و با ظاهر و خلق و خوی او آشنا می‌شوند. در مجلس خواستگاری از مهمان‌ها با چای، شربت و شیرینی پذیرایی می‌شود.

 

خرج بری یا بله برون

وقتی داماد نیز از دختر خوشش آمده و مورد پسندش واقع می‌شود، پدرش نزد خانواده عروس رفته و قرار بله برون گذاشته می‌شود‌. در مجلس بله برون بزرگ‌تر‌های فامیل به خانه عروس رفته و درباره مهریه و روز عقد به گفت وگو می‌نشینند. درضمن تمامی شرایط را به روی کاغذ نوشته و حاضرین امضا می‌کنند.

 

عقد

در ادراک معمولا روز عقد را با روز‌های جشن ‌و اعیاد متقارن هماهنگ می‌کنند. به عنوان مثال جشن میلاد امام علی(ع). خانواده داماد به خانه عروس رفته و اتاق عقد و سفره عقد را تزیین و آماده می‌کنند و با نقل، شیرینی و شربت از مهمان‌ها پذیرایی می‌کنند. تمام لوازمی که باید در سفره عقد موجود باشند عبارت اند از:

خنجه هفت سین، آیینه و شمعدان، یک‌ جلد قرآن ‌با جا قرآنی ترمه، جانماز ترمه یا مخمل، یک‌ کاسه آب، شاخه نبات، منقل اسپند، عسل و روغن، نان سنگک، ماست، سبزی، شیرینی و میوه. قبل از خواندن خطبه عقد پارچه سفیدی بر سر عروس گرفته و یکی از بستگان قند می‌ساید و خطبه عقد جاری می‌شود.

 

حنابندون

شب قبل از عروسی مراسم حنابندان اجرا می‌شود و مهمان‌ها معمولا جوانان هستند و به رقص و پای کوبی تا نزدیک صبح می‌پردازند. حنا را که تزیین و زیبا در ظرف مسی ریخته اند، به منزل عروس می‌برند و برای عروس هدایایی نیز می‌برند. در گذشته مراسم‌ حنابندان در اراک سه شبانه روز انجام می‌شد.

 

عروس برون

وقتی که غروب شد برخی از بزرگان ‌فامیل داماد به خانه عروس می‌روند و بعد از رقص و شادی از پدر عروس اجازه گرفته تا دخترش را با خود ببرند. چادری را که از خانه داماد آورده‌اند به سر عروس کرده و یک آیینه بزرگ مقابل عروس گرفته و به خانه داماد می‌روند.

 

پا انداز

وقتی عروس به همراه مهمانان به نزدیکی خانه داماد رسیدند، خانواده داماد به استقبالشان آمده و گوسفندی را جلوی پای عروس سر می‌برند. عروس وارد خانه نمی‌شود تا هدیه از خانواده داماد که معمولا سکه، طلا و یا ملک می‌باشد دریافت کند.

 

شام شب سه

در مراسم عروسی در اراک ، مردم استان مرکزی برای سومین شب عروسی شام ‌مفصلی را تدارک دیده وهمه‌ی اقوام ‌خود را دعوت می‌کنند.

شب هفتی

وقتی شش روز از جشن عروسی گذشت، زنان فامیل با هدایایی به منزل عروس و داماد می‌روند وهدایای خود را به آن‌ها پیشکش می‌کنند.

پاتختی

در بعداز ظهر روز سوم عروسی نوبت برگزاری مراسم پاتختی می‌باشد. در مجلس پاتختی تنها زنان و دختران شرکت می‌کنند و از مهمان‌ها با چای و شیرینی و میوه پذیرایی می‌شود. معمولا یک هفته بعد از جشن پاتختی، اقوام نزدیک از عروس و داماد به عنوان پاگشا دعوت می‌کنند.

 

تشریفات عقد و خانه عقد لشکری با ارائه بهترین خدمات، آماده خدمت رسانی به زوج‌های جوان بوده و مجلل‌ترین‌ مجالس را مطابق سلیقه شما عزیزان برگزار می‌کند.

اینستاگرام ما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *