loading

قوم قشقایی و مراسمات جذاب آن ها


( قوم قشقایی )

خدمات عروسی و تشریفات مجالس لشکری با بیش از 17 سال سابقه درخشان در برگزاری مراسم عروسی، در راستای ترویج فرهنگ و رسومات اقوام ایرانی تلاش کرده و آماده ارائه بهترین خدمات مجالس برای شما عزیران می‌باشد. در این مقاله قصد داریم که شما را با رسومات مردم قوم قشایی در زمینه مراسمات ازدواج آشنا کنیم، همراه ما باشید.

 

آشنایی با قوم قشقایی

مردم ایل قشقایی یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین قوم‌های اصیل ایرانی می‌باشند و برخی از آن‌ها در استان فارس زندگی می‌کنند و اکثرا آذری زبان می‌باشند. مردم قوم قشقایی زندگی عشایری داشته و در فصل‌های مختلف به مناطق متفاوت کوچ می‌کنند.

 

عروسی در قوم قشقایی

عروسی در قوم قشقایی

 

مراسمات در ایل قشقایی

مراسم شال انگشتر:

خانواده داماد با تهیه انگشتر، طلا، پارچه و سایر لوازم وهدایا به همراه شیرینی به خانه عروس می‌روند و خانواده عروس باید از مهمان‌ها استقبال وپذیرایی کنند. بعد از مراسم شال انگشتر، خانواده‌ها بیشتر باهم رفت و آمد می‌کنند و رابطه‌ی آن‌ها شکل رسمی به خود می‌گیرد.

 

شیربها ومهریه:

قشقایی‌ها به شیربها باشلق می‌گویند و معمولا طلا، سکه و یا وجه نقد می‌باشد‌ و خانواده دختر از خانواده پسر طلب می‌کنند. شیربها در واقع نوعی احترام به عروس می‌باشد و چون جای خالی دختر درخانه پدری حس می‌شود به آن‌ها تعلق می‌گیرد‌. پدر دختر نیز با پول شیربها برای دختر خود جهیزیه مناسب تهیه می‌کند.

 

عقد وعروسی:

بعد از دریافت باشلوق روز عقد و عروسی تعیین می‌شود. مراسم عقد در خانه پدری عروس برگزار می‌شود و کلیه هزینه‌ها بر عهده پدر عروس می‌باشد. مراسم عروسی در قوم قشقایی تنها یک روز نمی‌باشد، بلکه چندین شبانه روز برگزار می‌شود.

قبل از برگزاری عروسی مراسمی برای برنج کوبی و گندم کوبی و تهیه نان‌های محلی برگزار می‌شود و از مهمان‌ها با چای و شیرینی‌های محلی پذیرایی می‌کنند. مراسم عروسی را در دشت‌‌های سر سبز و وسیع بزرگ برگزار می‌کنند و به شادی و پای‌کوبی می‌پردازند.

 

حجله عروس:

برای حجله عروس نیز در یک محل مناسب و مرتفع چادری برپا کرده و با دستمال و آویزهای تزیینی آن را تزیین می‌کنند.

 

جهیزیه برون:

خانواده عروس با ساز و آواز و دهل جهیزیه عروس را به منزل داماد برده و به رقص و شادی می‌ پردازند. جهیزیه زنان قوم قشقایی شامل قالی، قالیچه، بالش ، رخت‌خواب، خورجین و سایر اقلام زندگی می‌باشد.

 

عروس کشون:

به مراسمی که عروس را با ساز و آوازهای شاد به منزل داماد می‌برند، عروس کشون می‌گویند و با نقل و نبات واسپند به استقبال عروس می‌روند.

 

افتخار ماست که بیش از 17 سال تشریفات عروسی و خدمات مجالس لوکس لشکری را برگزیده اید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *