loading

مراسم عروسی در سیستان ؛ یک شب فوق العاده

عروسی در سیستان

عروسی در سیستان

برخی از رسم‌ها و آیین‌ها حتی با گذشت زمان‌های بسیار طولانی نیز هیچ وقت از بین نمی‌روند. به عنوان مثال برگزاری مجالس نامزدی و عروسی.  تشریفات و خدمات مجالس لشکری با ارائه بهترین خدمات آماده برگزاری مراسم شما خوبان می‌باشد.  جهت ترویج و توسعه فرهنگ و رسوم ایرانی، تشریفات لشکری در نظر داشته که شما عزیزان را با رسومات مناطق مختلف ایران زمین درباره عروسی و ازدواج آشنا کند. امروز در این مقاله به رسم‌های مراسم عروسی در سیستان خواهیم پرداخت، همراه ما باشید.

 

عروسی در سیستان ؛ یک رسم خاص

ازدواج فامیلی بسیار مورد پسند اقوام سیستانی می‌باشد. آن‌ها معتقدند که عقد پسر عمو و دخترعمو درآسمان‌ها بسته شده است از همین هم جهت بسیاری از جوانان در زمان تولد به نام یک دیگر نافشان را بریده اند و اصطلاح ناف برید را دارند. اگر عروس آشنا و فامیل نباشد، خانواده داماد باید تحقیق کنند که آیا دختر مورد نظر خواستگار دارد یا نه؟ مردم سیستان به خواستگار، خوزگار می‌گویند.

اگر متوجه شوند که دختر خواستگاری ندارد، قاصدی را به عنوان خواستگار نزد خانواده می‌فرستند و او نیز ترتیب ملاقاتی بین دختر و پسر را می‌دهد‌. در این دیدار خانواده‌ها مطلع نیستند و به صورت مخفیانه انجام می‌شود.

وقتی آن دو همدیگر را پسندیدند، خانواده پسر برای خواستگاری عازم خانه دختر می‌شوند. در مجلس خواستگاری بعد از کلی خوش وبش کردن، یک ریش سفید اصل قضیه را مطرح و عنوان می‌کند. زمانی که خانواده دختر به این ‌وصلت رضایت داشته باشند، صلوات می‌فرستند و همه مبارک باد می‌گویند.

بعد از مراسم خواستگار اقوام داماد در منزل عروس گرد هم آمده و درباره مهریه و شیربها گفت وگو کرده و به توافق می‌رسند. آن‌ها برای عروس انگشت نشان برده و نامزدی رسمی می‌شود. در اعیادی چون قربان، فطر و نوروز خانواده داماد باید برای عروس هدایایی تدارک دیده و پیشکش کنند.

نشان شامل یک‌ حلقه انگشتر، لباس، کفش و چادر می‌باشد. وقتی برای دختری نشان می‌برند هیچ کس حق ندارد به خواستگاری آن دختر برود.

مراسم عروسی در سیستان

زمانی که تاریخ عروسی نزدیک می‌شود، زنان و اقوام نزدیک از طرف خانواده داماد هدایایی تدارک دیده و به منزل عروس می‌برند. و یکی از زنان به طور داوطلب هدایا را با صدای بلند اعلام می‌کند و سایر مهمان‌ها کف زده و شادی ‌می‌کنند.

به مجلس حنابندان در سیستان، ‌مراسم سرشویی می‌گویند و یک شب قبل از عروسی برگزار می‌شود. برای مجلس حنابندان به اندازه کافی حنا خیس می‌کنند و به خانه اقوام برده و پخش می‌کنند. مردم سیستان در مجلس حنابندان طبق رسوم گذشتگان اشعار و ترانه‌هایی در این باره خوانده و مجلس را به شادی گرم می‌کنند.

مراسم عروس کشان یا گرا برد یکی از دیدنی و جذاب ترین مراسم استان سیستان می‌باشد. در این جشن پدر و یا برادر بزرگتر پیشانی عروس را بوسیده و می‌گویند “برخیز و به خانه بخت برو”

عروس آهسته و خرمان در حالی که روی خود را با روبند پوشانده، قدم بر می‌دارد و پدر عروس به عنوان بزرگتر، اولین هدیه را که معمولا قطعه‌ای زمین می‌باشد به دختر خود پیشکش می‌کند و سایر اقوام نیز هدیه‌ای تحت عنوان پوورداری به عروس پیشکش می‌کنند. خانواده عروس او را تا حجله داماد همراهی می‌کنند.

وقتی به نزدیکی حجله می‌رسند عروس را به داخل برده و پدر و مادر به عنوان بزرگتر به آن‌ها پند و نصیحت می‌‌گویند و زندگی زناشویی خود را آغاز می‌کنند.

 

تشریفات و خدمات مجالس لشکری متناسب با معیار و سلایق شما عزیران آماده هرگونه خدمت رسانی بوده و برای تمامی زوج‌های جوان آرزوی خوشبختی و سعادت دارد.

برای خواندن مقاله مراسم عروسی در لرستان، اینجا کلیک کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *