loading

آداب و رسوم مراسم عروسی در ایلام

مراسم عروسی در ایلام

عروسی در ایلام

کشور عزیز ما پر از شهرهای متنوعی است که هر کدام رسم‌های خاصی در زمینه‌ی برگزاری مراسم عروسی دارند. استان ایلام یکی از استان‌های کشور عزیزمان می‌باشد که مراسم خاصی برای جشن‌های ازدواج و عروسی خود دارند و به این آداب و رسوم احترام می‌گذارند. در کشور ما به دلیل تنوع شهر و روستاها،  آداب و رسوم مختلفی درباره ازدواج وجود دارد. ‌تشریفات و خدمات مجالس لشکری در راستای زنده نگهداشتن این فرهنگ و سنت‌های قدیمی در تلاش بوده و طی مقالاتی سعی دارد که شما عزیزان را با این سنت‌ها آشنا کند. در این مقاله به رسم و سنت‌های مراسم عروسی در ایلام خواهیم پرداخت، همراه ما باشید.

 

مراسم عروسی در ایلام

در گذشته مراسم عقد و عروسی در  ایلام به صورت خصوصی در بین اقوام درجه یک‌ برگزار می‌شد و معمولا فقط پیوند زناشویی را با اقوام و نزدیکان خود برقرار می‌کردند و از قوم و قبیله‌های دیگر نه دختری را به عنوان عروس گرفته و نه دامادی کی گرفتند.

مردم ایلام معتقدن “فامیل اگر گوشت بدنت را ببرد، هرگز استخوان‌هایت را نخواهد شکست.” از این‌جهت ازدواج فامیلی بسیار رواج داشت و ازدواج با فامیل در این استان نماد غیرت می‌باشد.

 

خواستگاری در استان ایلام به وسیله بزرگ‌ترها، کدخدا و ریش سفیدان انجام‌ می‌شود. آن‌ها در یک روز فرد به منزل عروس رفته و دختر خانواده را خواستگاری می‌کنند‌. خواستگاری معمولا در شب و با پذیرایی چای و شیرینی و شام انجام می‌شود. در جلسه خواستگاری درباره شیربها گفت وگو می‌کنند و هم چینین فهرستی از جهیزیه تهیه کرده و در آخر داماد به دست بوسی پدر عروس می‌رود. در استان‌ ایلام ‌علاوه بر شیربها و مهریه، داماد موظف به پرداخت بهای شیرینی نیز می‌باشد که معمولا به صورت یک راس قاطر یا یک‌ قبضه تفنگ می‌باشد. چندین روز بعد جشنی در منزل عروس با هزینه داماد برگزار می‌شود و این مراسم به صرف ناهار می‌باشد.  بعد از اینکه ناهار صرف شد مردها منزل را ترک کرده و زنان فامیل عروس را به اتاقی برده و لباس دَزُیرانی به او پوشانده وسپس دور اوحلقه می‌زنند و آواز محلی می‌خوانند و به  رقص و شادی مشغول می‌شوند.

 

برای جشن عروسی نیز مجلس مردان از زنان جدا می‌باشد و به رقص و شادی می‌گذرد‌. آن‌ها بر سنت‌های خود پایبند بوده و لباس‌های محلی زیبا به تن کرده و آواز محلی می‌خوانند.

مردم ایلام به جای شام با صرف ناهار از مهمان‌ها پذیرایی می‌کنند و در مجالس آن‌ها مسابقات اسب سواری و تیراندازی نیز بسیار جایگاه ویژه‌ای دارد. پدر عروس برای روسفید شدن دخترش به او هدیه‌ای می‌دهد که باوانی نام دارد و معمولا یک قطعه زمین زراعی است. رسم‌ها و سنت‌های هر کشوری به مانند تاریخچه و شناسنامه آن کشور می‌باشند و باید به آن‌ها توجه کرد.

 

تشریفات و خانه عقد لشکری به رسومات شما ارج نهاده و آماده برگزاری مراسمات شما عزیزان به بهترین نحو ممکن می‌باشد. در پی بیش از 17 سال در تلاشیم تا رضایت صددرصدی شما عزیزان را در تشریفات و تشریفات عروسی لشکری جلب نماییم.

اینستاگرام ما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *