loading

آداب و رسوم ازدواج در شهر عاشقان؛ شیراز


( شیراز و آیین ازدواج در آن )

مراسم‌ و برگزاری جشن عروسی، یکی از جشن‌های مهم ایرانیان است که از گذشته تا به امروز همیشه رونق و رواج داشته و حتی در دین اسلام نیز به برگزاری آن تاکید شده است.

خدمات عروسی و تشریفات مجالس لوکس لشکری بر این عقیده است که بهترین مراسمات را برای شما عزیزان برگزار کند. همچنین تیم تشریفات لوکس لشکری به آداب و رسم و سنت‌های تمامی اقوام ‌ایرانی ارج نهاده و تمامی تلاش خود را کرده است تا با توجه به قومیت و اصالت‌های مختلف، مهم‌ترین رسومات اولیه را به جا آورد. در این مقاله به بررسی رسم‌ها و سنت‌های مردم شیراز و فارس خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

 

 

جشن عروسی در شیراز

جشن عروسی در شیراز

 

 

شیراز و رسوم زیبایش

در شیراز ، زمانی که پسری به سن ازدواج برسد و قصد ازدواج داشته باشد، این قضیه را با خانواده خود در میان می‌گذارد. اگر خود او و یا خانواده‌ی پسر دختری را در نظر داشته باشند، برای مراسم خواستگاری اقدام می‌کنند. اما اگر شخصی مد نطر نباشد نوبت اجرای مراسم دلالگی است. دلالگی در واقع همان خواستگاری است و به این صورت می‌باشد که خانواده و اقوام نزدیک پسر، به خانه دختر رفته و خانواده آن‌ها با چای وشربت از خانواده پسر پذیرایی می‌کنند.

اگر خانواده داماد تنها چای را نوشیدن یعنی عروس مورد پسند واقع نشده و اگر شربت راهم نوشیدن یعنی عروس مورد پسند واقع شده است.

بعد از این مرحله، خانواده دختر به تحقیقات پرداخته و یک روز به صورت ناگهانی به خانه داماد رفته و طی معاشرت با آن‌ها، جواب خود را اعلام ‌می‌کنند. پس از مدتی طی مراسمی در خانه عروس همگی جمع شده و درباره مسائل ضروری مهریه و تاریخ نامزدی و این مسائل گفت وگو می‌کنند‌، سپس عروس به همراه خانواده داماد به بازار وکیل شیراز رفته و خرید پارچه  را آغاز می‌کند‌.

چند روز بعد از این مراسم، نوبت به مراسم رخت برون می‌رسد. به اقوام داماد در این مجلس سوری می‌گویند و در بین سوری‌ها، خیاطی است که لباس عروس را باید آماده کند. پذیرایی از مهمانان در این مجلس توسط مادر عروس صورت می‌پذیرد وهم چنین مادر داماد با نقل از مهمان‌ها پذیرایی کرده و هدایایی را به عروس تقدیم می‌کند‌.

 

 

جشن عروسی در شیراز

جشن عروسی در شیراز

 

 

آداب و رسوم مردم شیراز در برگزاری جشن عروسی

در استان فارس، مراسم عقد کنان دوبار انجام می‌شود. یکبار به صورت کاملا خصوصی که فقط نزدیکان حضوردارند و در مراسم بعدی کلیه دوستان و آشنایان حضور می‌یابند. در مراسم عقد، همه لوازم و اثاثیه لازم برای پذیرایی از مهمان‌ها به جز ذغال و تنباکو از طرف خانواده داماد تدارک دیده  و برده می‌شود. شیرازی‌ها معتقدند که تنباکو تلخی و ذغال سیاهی به همراه می‌آورد.

بعد از مراسم عقد، داماد باید به دست بوسی مادرزن برود و از او هدیه ای به عنوان چشم روشنی دریافت کند.

مردم شیراز در روز عروسی از مهمانان با شیرینی و فالوده مخصوص پذیرایی می‌کنند و خانواده داماد یک تکه وسیله کوچک مثل لیوان یا قاشق را برای خوش یمن بودن، مخفیانه از خانه عروس برمی‌دارند. هنگامی که عروس از خانه پدر خارج می‌شود خواهران داماد دستان او را گرفته و یک آینه بزرگ مقابلش می‌گیرند و داماد به پیشواز عروس می‌آید.

خانواده داماد، عروس و داماد را راهی حجله تهیه و آراسته شده می‌کنند و دست آن‌ها را در دست یکدیگر می‌گذارند. اما دست داماد بر بالای دست عروس باید باشد تا همیشه بر او مسلط گردد. در شیراز مراسم پاگشا نیز رواج دارد.

خدمات عروسی و تشریفات مجالس لوکس لشکری، ضمن آرزوی خوشبختی برای تمام زوج‌های جوان، آماده خدمات رسانی در کلیه امور ازدواج و عروسی و آماده خدمت رسانی به شما عزیزان بوده و از مراسمات سنتی و آیینی شما استقبال می‌نماید. منتظر قسمت بعدی از مجموعه؛ عروسی در اقوام مختلف باشید.

 

برای مشاوره با مشاوران لوکس لشکری، با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *